Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková zblízka už 35 let. Zakladatelka festivalu Open House tu stále objevuje nové vily a poznává jejich majitele a příběhy. „V Bubenči se žije čím dál lépe,“ říká spokojeně. Článek přinesl magazín City Life.
Po pěti letech se stěhovali do Bubenče. „Ulice a dětská hřiště byly plné psích...

Po pěti letech se stěhovali do Bubenče. „Ulice a dětská hřiště byly plné psích exkrementů, s dvěma malými dětmi a třetím v kočárku bylo téměř nemožné se kamkoliv dostat, protože do metra vedly dlouhé schody.“ | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V Praze žila Andrea Šenkyříková nejprve na Novém Městě. „Manžel vyhrál výběrové řízení na práci kotelníka i s bytem v evangelickém semináři v Jirchářích. S dcerou jsme se tak mohly přestěhovat z Olomouce za ním,“ vzpomíná Andrea na 80. léta.

Po pěti letech se stěhovali do Bubenče. „Ulice a dětská hřiště byly plné psích exkrementů, s dvěma malými dětmi a třetím v kočárku bylo téměř nemožné se kamkoliv dostat, protože do metra vedly dlouhé schody. Malý byt v Jirchářích se mi líbil mnohem víc, všude jsme došli pěšky, blízko nás bydleli přátelé s dětmi. Bubeneč mi přirostl k srdci, až když jsme si pořídili psa a začali okolí objevovat při procházkách,“ vypráví Andrea.

Ač zde stojí mnoho diplomatických rezidencí, čtvrť působí příjemně domáckým dojmem. Lidé se znají, v přízemí činžovních domů fungují malé obchody, od drogerie přes zverimex a zdravou výživu po cukrárny, kavárny a restaurace. „Rádi chodíme k vietnamské babičce Dulingie na Československé armády, z Lichtenbergova pekařství zaváželi pečivo na Hrad za prezidenta Václava Havla,“ doporučuje Andrea.

V Praze žila Andrea Šenkyříková nejprve na Novém Městě. „Manžel vyhrál výběrové řízení na práci kotelníka i s bytem v evangelickém semináři v Jirchářích. S dcerou jsme se tak mohly přestěhovat z Olomouce za ním,“ vzpomíná Andrea na 80. léta.

Láska k hudbě

Andrea Šenkyříková vyrostla v Jeseníkách. Její otec hrával na zábavách na klavír, její babička vystudovala klavír na Sorbonně. I Andrea odmala hrála. „V ZUŠ mi doporučovali konzervatoř, ale na malém městě to znělo nedosažitelně, tak mě maminka přihlásila na chemicko-technologickou střední školu do Olomouce,“ vypráví Andrea.

V 15 letech odjela na internát, kde měli vycházky jednou týdně a na propustku chodila do ZUŠ na klavír. Okouzlení varhany ve čtvrtém ročníku určilo Andreinu životní dráhu. Místo studia na VŠCHT v Praze nastoupila do laboratoře v olomouckém lihovaru a po práci cvičila v olomoucké Katedrále sv. Václava. Tam ji chodil poslouchat student matfyzu Ladislav Šenkyřík. Po pár měsících se vzali a narodila se jim dcera. S tou Andrea přišla v polovině 80. let do Prahy do bytu v Jirchářích.

„Nikoho jsem tu neznala, chyběly mi varhany i klavír. Neměli jsme žádné babičky, a tak jsem se rozhodla naplno rozvíjet naše tři děti,“ vzpomíná Andrea. Každé vedla k sólovému nástroji, protože na klavír se naučily přirozeně samy, nejmladší vzdělávala do páté třídy doma. „Kvůli němu jsem absolvovala kurzy kritického myšlení a pak jsem do tohoto programu nastoupila na čtvrt úvazku. Přináší učitelům praktické techniky a strategie pro rozvíjení čtení, analýzu textů a kritické myšlení s cílem rozvíjet v dětech cit pro demokracii a občanskou společnost,“ popisuje Andrea Šenkyříková.

Petschkova vila v Bubenči je muzeem. Překvapení čekají na každém kroku

Podobnému tématu se posléze věnovala i na Úřadě vlády, stála u zrodu ocenění Roma Spirit pro jednotlivce i skupiny, které zlepšují životní podmínky Romů. Při dovolené v Londýně objevila festival Open House a okouzlil ji nápad otevřít běžně nepřístupné budovy obyvatelům města. „Je prokázané, že lidé, kteří znají své okolí, si k němu vytvoří vztah a lépe se o něj starají a rozvíjejí se i sousedské vztahy. I proto musí být vstup do budov volný, aby se do nich mohl přijít podívat úplně každý,“ vysvětluje Andrea.

Město pro všechny

Festival Open House založila v roce 1992 v Londýně Victoria Thornton a té Andrea po dvaceti letech napsala, jestli by bylo možné získat licenci pro Prahu. Zakladatelka si města pečlivě vybírá a pokud naplní potenciál dostatečného počtu zajímavých budov a organizátoři splní licenční podmínky, zapojí je do celosvětové sítě Open House Worldwide. „Výhodou je sdílení zkušeností online i na konferencích a propojení s celým světem. Existuje i komunita lidí, kteří za festivaly cestují,“ vypráví Andrea.

Organizace zahrnuje měsíce práce. Festival se koná v květnu, ale už v létě předchozího roku vymýšlí Andrea dramaturgii s hlavní tematickou linkou i alternativami, pokud by se vybrané budovy nepodařilo otevřít. Od září oslovuje vlastníky domů a dojednává s nimi průběh prohlídek i případný doprovodný program.

Andrea Šenkyříková (63)

Narodila se v Kroměříži, ale vyrostla v Rýmařově, kde její rodiče dostali práci i s bytem. V 15 letech odešla na internát do Olomouce na chemicko-technologickou SŠ a souběžně studovala i klavír. Ve čtvrtém ročníku ji okouzlily varhany, které vystudovala v ZUŠ, a zúčastnila se několika koncertů a domácích soutěží. V roce 1985 se přestěhovala za manželem do Prahy. Od roku 2014 organizuje festival Open House Praha, který v jednom květnovém víkendu zdarma otevírá zajímavé budovy veřejnosti. Je vdaná za překladatele Ladislava Šenkyříka a mají tři děti.

„Nejprve jsme se potýkali s nedůvěrou nebo neochotou otevřít budovu veřejnosti, a ještě navíc o víkendu,“ vzpomíná Andrea, ale jedním dechem si pochvaluje spolupráci s Palácem Metro, Ministerstvem průmyslu a obchodu, Úřadem vlády a Českými drahami, které otevírají své dveře už od prvního ročníku.

Každý rok se obmění zhruba třetina objektů, protože lidé chtějí objevovat novinky i navštívit to, co loni nestihli. „Občas se nám stane, že se nám někdo přihlásí se svou budovou, třeba jako pan ředitel Slabihoudek s Vilou Lanna. Chodila jsem kolem ní léta a nenapadlo mě, že by mohla být přístupná. Akademie věd ji využívá jako hotel a konferenční centrum a do kavárny v krásném secesním interiéru může přijít každý na kávu či oběd. Během festivalu se podíváte i do věžičky a na terasu,“ usmívá se Andrea.

Otevření budov je možné i díky dobrovolníkům, kteří návštěvníky provádějí. „V zemi, kde dobrovolnictví – pomoc zdarma nemá žádnou tradici, představovalo zajištění jejich dostatečného počtu pořádnou výzvu. Těší mě, že někteří jsou s námi od prvního ročníku a berou s sebou i děti,“ směje se Andrea.

Rok od roku se otevírá více budov, letos se jich 18.–19. května zpřístupní přes sto, z toho přes 30 novinek. Podmínkou licence je vstup zdarma, ale festival, jeho přípravy (nejen domlouvání budov, ale i zajištění prohlídek, tlumočení do znakového jazyka i angličtiny, dětské prohlídky a pracovní listy, pomůcky pro nevidomé a slabozraké) a celoroční péče o dobrovolníky, zdarma nejsou.

Dotace a granty pokryjí jen část nákladů, financování dále pomáhá prodej Festivalového průvodce, produktů a celoročních tematických komentovaných procházek. „První roky jsme festival organizovali ve třech až pěti lidech, pomáhali externí dobrovolníci, a každý jsme ho dotovali, ve chvílích krize mě manžel povzbuzoval, ať vytrvám a za to jsem mu vděčná.

Jak festival získával renomé a rostla návštěvnost, situace se zlepšovala, ale nejistota ohledně financování se nad námi vznáší každý rok,“ popisuje Andrea Šenkyříková. O to víc si váží podpory jednotlivců, firem, městských částí a také dobrovolníků a vlastníků budov. Zapojením všech se město může otevřít a společně ho můžeme zlepšovat.

Bubeneč

  • Ves Přední Ovenec zmiňují kroniky v roce 1197, název Bubeneč vznikl buď zkomolením tohoto jména v němčině nebo od blízké vsi Bubny.
  • V roce 1904 byla ves Bubeneč povýšena na město, v roce 1922 se stala součástí Prahy. Poté se začala rozvíjet jako umělecká vilová čtvrť s činžovními domy pro střední třídu.
  • V 70. letech byla stržena původní stará část obce v okolí dnešního Sibiřského náměstí, aby zde vznikla ruská čtvrť s ruskou školou, kostelem a paneláky s byty. Do Petschkovy vily se nastěhovalo velvyslanectví Sovětského svazu.
  • Ze staré Bubenče zbyl jen kostel sv. Gotharda, hostinec Na Slamníku a Bubenečské nádraží, 2. nejstarší v Praze, které se teď rekonstruuje na kulturní centrum.
  • Po prvorepublikových vilách rodiny Petschků a po dalších zajímavých vilách slavných osobností v Bubenči se můžete projít při komentovaných procházkách lektorů Open House Praha v průběhu celého roku.
  • Mezi zapomenutá a nedávno objevená místa patří zrušený bubenečský hřbitov Na skalce v ulici Wolkerova.
Autoři:
  • Nejčtenější

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

2. května 2024

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného...

Do garsonky v centru Prahy si přála majitelka z Kazachstánu styl Provence

29. dubna 2024

Zdálo by se, že do pražského bytu ve sto let starém činžovním domě žádná Provence nepatří....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Architekti mladé rodině šetřili peníze. V domě využili vše původní, co mohli

30. dubna 2024

Nový příběh starého domu se začal psát v roce 2018. Stojí na rohu ulice v klidné lokalitě na okraji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V červenci podepsali a před Vánocemi bydleli. Mělo to ale jednu nevýhodu

2. května 2024

Matúš, Ivana a jejich dvě děti si na samém konci okrajové části rovinatých Košic postavili na...

Dům s interiérem v černé a šedé není nudný ani studený, přesvědčte se

6. května 2024

Třípodlažní rodinný dům volal po rekonstrukci, proto majitelé oslovili ateliér BekArch. Architekti...

Havlíčkovy sady ve Vysokém Mýtu prošly unikátní obnovou. Středobodem je fontána

6. května 2024

Město Vysoké Mýto se před deseti lety pustilo do jedinečného projektu – obnovy historických parků,...

Architektura, bez které celebrity nedokážou žít. Občas se jim nevyplatí

5. května 2024

Láska, sex i vraždy, to vše se odehrávalo v domech, které jsou spojené s architekturou francouzské...

Vybourali příčku a obývací kuchyň jen září. Hvězdou je materiál, který roste

4. května 2024

Agne pochází z Litvy, nedávno se za prací přestěhovala do Prahy, kde si právě rekonstruuje svůj byt...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...