Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Typovou pasivní dřevostavbu si majitelé zařídili sami, bez architekta

  1:00
Chtěli pro svou rodinu moderní a zároveň útulné bydlení, prvořadé však pro ně bylo zdravé vnitřní prostředí. Energeticky pasivní dřevostavba jim poskytla vše, co hledali.
Jemné kontrasty. Chladný, elegantní kámen a domácky působící dřevo; čisté...

Jemné kontrasty. Chladný, elegantní kámen a domácky působící dřevo; čisté minimalistické linie nábytku zjemněné doplňky, svítidly a textiliemi... Díky citlivě komponovaným kontrastům vznikl příjemný, klidně působící interiér, který však rozhodně nenudí. | foto: Dano Veselský

Daniela a Goran si našli slunný pozemek v tiché ulici v jedné z nových čtvrtí v okolí Prahy a pustili se do hledání toho pravého projektu pro svou rozrůstající se rodinku. Priority byly jasné, jejich budoucí dům měl být moderní nejen vzhledem, ale i použitými technologiemi.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

„Chtěli jsme co nejlepší systém topení, chlazení a větrání, zároveň však byla pro nás důležitá rozumná cena, aby nám zůstaly finance i na pěkné zařízení. Proto jsme se rozhodli pro typový dům, který bychom si mohli mírně upravit podle svých představ,“ shrnuje Goran.

„Původně jsme nehledali vysloveně pasivní, ale tyto technologie nás oslovily,“ pokračuje. „Nešlo přitom jen o ekologické a zároveň úsporné vytápění, ale také o způsob větrání. Manželka má totiž alergii a v pasivním domě máte stále čerstvý vzduch, aniž se alergeny zvenčí dostávají do interiéru.“

A proč právě dřevostavba? „Podle mě je to stavební budoucnost,“ doplňuje Daniela. „Byli jsme si prohlédnout různé vzorové domy a dřevostavby nám připadaly velmi příjemné. Měli jsme v nich takový pocit tepla.“

Potřebná variabilita

Ověřený i individuální - EcoCube Max je největší z kolekce energeticky pasivních dřevostaveb.

Vybrali si prakticky řešený, moderní pasivní dům z nabídky Zvolenské firmy ForDom. Sérii vydařených typových staveb EcoCube pro ně navrhli Marián Prejsa a Bjorn Kierulf z architektonického ateliéru Createrra, kteří u nás patří k průkopníkům pasivní výstavby. U největšího domu, EcoCube Max, ještě rozšířili původní rozměry, mírně přizpůsobili dispozici a upravili velikost oken.

K dvoupodlažnímu rodinnému domu přibyla i přízemní přístavba, domek pro hosty. Ten doplnil prvotní, čistý a energeticky optimální tvar kvádru, takže vznikla moderní prostorová kompozice. „Moje rodina žije v zahraničí a chtěli jsme, aby mohli přijít i na delší dobu a měli u nás pohodlí a soukromí,“ vysvětluje Goran.

Ekologicky a příjemně

Příjemné klima v domě zajišťuje kombinace nízkoteplotního stěnového vytápění (stejný okruh slouží v létě i na chlazení) a řízeného větrání s rekuperací, tedy se zpětným získáváním tepla z odváděného vzduchu. Ekologické tepelné čerpadlo získává teplo pro vytápění a přípravu teplé vody pomocí plošného zemního kolektoru, stejný okruh slouží v zimě i na předehřátí větracího vzduchu, v létě zas ochlazuje vodu na stěnové chlazení.

Příjemný mix. Daniela a Goran mají rádi světlé odstíny, které v domě navodily pocit svěžesti a optimismu, zároveň však volili barvy a materiály tak, aby byly místnosti příjemně teplé.

Díky kombinaci kvalitně zaizolované konstrukce a špičkové techniky se zde na vytápění spotřebuje pouze 7 kWh na m2 za rok, což opravdu citelně snižuje měsíční provozní náklady. Navíc, jak zdůrazňují domácí, v domě je velmi příjemně tak v zimě, tak v letních vedrech.

„Jen musíte dodržovat jistá pravidla, která jsou však zcela logická a přirozená, například v létě stínit a nenechávat na poledne otevřené dveře na terasu. Ale takové chování je normální v každém domě, pokud nechcete mít uvnitř horko,“ říká majitel.

A pokračuje. „Na rozdíl od jiných domů je zde však čerstvý vzduch, i když jsou okna zavřená, a i po dvou týdnech veder bylo uvnitř velmi příjemně. I když zde teplota trochu stoupla, nebylo to tak dramatické jako jinde,“ pochvaluje si.

Do roka v novém

Stavět začali v březnu 2014 a v listopadu se už mohli pustit do zařizování. „Na interiéru jsme intenzivně pracovali až do března, bylo to opravdu náročné a trvalo to déle, než jsme předpokládali,“ přiznávají manželé.

Naopak překvapivě rychlý proces byla hrubá stavba: když byly připraveny základy, do deseti dní na nich stál dům. „Obvodová konstrukce se totiž vyrábí v dílně, na stavbě se pak jednotlivé panely a další konstrukční prvky smontují,“ vysvětluje Luboš Pivko, obchodní poradce ze společnosti ForDom.

„Pak se celý proces výstavby domu dostane do další fáze, následuje dokončení fasády, montáž instalační roviny, rozvody, instalaci a techniky a povrchové úpravy. Jisté věci nelze urychlit, pokud má být stavba kvalitní,“ zdůrazňuje.

U energeticky pasivních domů je například důležitá nejen tepelná izolace, ale i těsnost obvodových konstrukcí. Všechny spoje proto přelepí vzduchotěsnou páskou a těsnost se kontroluje takzvaným blower-door testem.

„V pasivní stavbě nesmí celková výměna vzduchu při podtlaku 50 Pa překročit 0,6 násobek objemu domu za hodinu. Tento test provádíme dvakrát, když je uzavřená hrubá stavba a po dokončení domu, před jeho předáním klientovi,“ upřesňuje zástupce realizační firmy.

Interiér ve vlastní režii

Jelikož oba mají práci spojenou s designem, který je zároveň jejich srdeční záležitostí, interiér si Daniela a Goran navrhli sami. „Chtěli jsme světlé a čisté moderní prostory, ale neměly působit chladně, ale příjemně domácky,“ říká ona.

Přístavba – samostatný nízkoenergetický domek poskytuje soukromí návštěvám, které zde mohou pohodlně zůstat i delší dobu.

„Inspirace jsme našli hlavně na svých cestách po světě, z různých míst jsme si přivezli prvky a nápady, které se nám líbily. Vlastně jsme měli základ interiéru vymyšlený dříve, než se začal stavět dům,“ směje se Daniela.

„Některé věci byly dokonce koupeny předem, například sedačka čekala na dokončení domu asi rok ve skladu,“ prozrazuje majitelka. Díky programu na 3D vizualizace si uměli všechno přesně představit a do detailu navrhnout barvy, materiály i nábytek na míru, jehož realizaci pak svěřili zkušeným truhlářům. „Trvalo to měsíce, ale stálo to za to,“ shoduje se dvojice.

Dům v kostce

Energeticky pasivní dřevostavba EcoCube Max

Dvoupodlažní rodinný dům v pasivním standardu s nízkoenergetickou přístavbou

Realizace: 2014

Autor: Createrra

Dodavatel: ForDom

Užitná plocha: 198 m2 (dom) + 62 m2 (přístavba)

Základy: ocelobetonová deska izolovaná vrstvou pěnového skla

Konstrukce obvodových stěn: montovaná dřevostavba v pasivním standardu ze sendvičových panelů izolovaných minerální vlnou (celková tloušťka 524 mm, U = 0,9 W/ m2.K)

Tepelná izolace obvodových stěn: minerální izolace Isover ve dvou vrstvách, v celkové tloušťce 420 mm

Střecha: plochá se štěrkovým lůžkem, tepelná izolace Styrodur (celková tloušťka 600 mm), konstrukce z dřevěných příhradových nosníků

Okna: dřevohliníková s trojsklem a vnějšími žaluziemi, Makrowin

Vytápění a ohřev vody: tepelné čerpadlo zem/voda SmartHUB, 300 l zásobník OPV

Řízené větrání: větrací jednotka s rekuperací tepla a ohřevem vzduchu SmartVENT

Potřeba tepla na vytápění: 7 kWh/m2. a

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...